Şubat ayı boyunca yas dolayısıyla tüketicilerin araç inceleme oranında belli seviyelerde azalış görülürken, deprem bölgelerindeki tüketicilerin oluşan ihtiyaçlarından dolayı araçlarını satmak istedikleri gözlemlendi.

Şubat ayında depremin etkilediği illerde bireysel kullanıcı ilan sayılarında ortalama yüzde 30 artış görüldü.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, Şubat ayının ikinci el ilan verilerini paylaştı. Şubat ayında ilanlarda en çok 300 bin TL’ye kadar olan araçlar yer alırken, en çok ilana koyulan araçlar 2012, 2011 ve 2016 yılına ait modeller oldu.

Şubat ayındaki ilanlarda en çok görülen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel veriler yer aldı. İkinci el araç ilanların yüzde 70’ini otomobiller oluştururken, ptomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 1’lik kısmı oluşturdu.

İLANLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN MARKA VE MODELLER

Depremde hayatını kaybedenler için mevlüt okundu Depremde hayatını kaybedenler için mevlüt okundu

İlanlarda en çok görülen markalar sırasıyla Renault, Fiat, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen oldu.

En fazla ilan verilen araçlar, yüzde 6,6 oranı ile 2012 yılına ait modeller olurken, 2012 model araçları da sırasıyla yüzde 6,1 ile 2011 ve yüzde 6 ile 2016 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ilanların aralık ayında olduğu gibi yüzde 14,4’ünü oluşturdu.