Doğum öncesi gebeliğin erken dönemlerinden itibaren bebeklerin kalp ve damar sağlığı Fetal Ekokardiyografi yöntemi ile belirlenebilmektedir. Bu yöntemle bebeğin doğumdan sonra karşılaşabileceği kritik hayati önem arz eden durumlara karşı önlem alınabilmekte ve bebeğin olası riskleri en aza indirgenebilmektedir. Günümüzde doğumsal kalp hastalıklarının büyük kısmı gebelik sırasında tespit edilebilmekte ve doğumun uygun merkezlerde 3.basamak yenidoğan yoğun bakım desteği alacak şekilde organizasyon sağlanmakta, bebek doğar doğmaz kardiyolojik riskler tespit edilerek en uygun tedavi başlanmaktadır. Bu nedenle gebelikte olası risklerin tespit edilmesi doğumda gereken hazırlıklar için olanak sağlamakta böylece bebeklerin ani gelişen olumsuzluklar açısından etkilenmesinin önüne geçilmektedir.


Günümüzde Fetal Ekokardiyografi gebelikte Çocuk Kardiyoloji doktorları tarafından uygulanmaktadır. Birçok doğumsal kalp ve damar hastalığı açısından gereken taramalar yapılmakta ve doğum ve sonrası için gereken hazırlıklar başlatılmaktadır.Yapılan değerlendirmenin doğruluk oranları değerlendirme yapılan tıbbi cihazların duyarlılığı ve uygulamayı yapan hekimlerin tecrübesine göre değişkenlik gösterebilmektedir.


Gebelikte mevcut olan fizyolojik süreçler nedeni ile bütün olasılıklar belirlenmesi güç olsa bile büyük oranda mevcut risklerin belirlenmesi doğum sırasında oluşacak sürpriz gelişmeleri önleyebilir. Doğumsal kalp hastalığı şüphesi olan bebeklerin bu konuda deneyimli ve uygun tıbbi cihazların bulunduğu merkezlerde doğum planlanmalıdır. Aksi takdirde doğum sonrası farklı merkezlere transport edilen bebekler zaman kaybı ve infeksiyon gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır.

Kanal Tedavisi Nedir ? Ne Zaman Uygulanır ? Kanal Tedavisi Nedir ? Ne Zaman Uygulanır ?


Doğumun gerçekleştirileceği merkezde 3.basamak ileri düzey yenidoğan yoğun bakım hizmetlerinin sunulması kadar aynı merkezde Çocuk Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi ve kardiyoloji yoğun bakım ünitelerinin olması doğumdan sonra hızlı teşhis ve doğru müdahale ile yüz güldürücü olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu nedenle her hamilelikte doğum öncesi bebeklerin deneyimli Çocuk Kardiyolojisi hekimleri tarafından  Fetal ekokardiyografi ile değerlendirmesi hayati derecede önem taşımaktadır.