Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekili A.Adayı Ali Mustafa Çelik, Cumhur İttifakı'nda yer alan partilerin kadınların elde ettiği kazanımları kaldırmaya yönelik girişimlerine tepki gösterdi.
Seçim pazarlığı yapanların kadınların kazanılmış haklarını tırpanlamayı gündeme getirdiğine işaret eden Çelik, kadınların kaygılarına vurgu yaparak şunları söyledi: “İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran iktidar, kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önüne geçemedi. Kadına yönelik şiddeti engelleyemediği gibi gözünü 6284 sayılı Kanuna çevirdi. Kadınlarımızın endişelerini görüyoruz. Kadınların mücadeleyle elde ettiği yasal kazanımlar pazarlık konusu edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi olarak buna asla izin veremeyeceğiz.”

EŞİTLİK CUMHURİYETİMİZİN VAR OLMA KOŞULUDUR

CHP'de MYK üyeleri istifa etti CHP'de MYK üyeleri istifa etti


Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadınlara sözü olduğunu anımsatan Çelik, “Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız, yaşamın da öteki yarısıdır. Kadın sorunu bir demokrasi, insan hakları ve eğitim sorunudur. Kadınlarımıza her alanda fırsat eşitliği, çağdaş laik demokratik cumhuriyetimizin var olma koşuludur. Atatürk Devrimleri ile Türk kadınını toplumda çağdaş, eğitimli, meslek sahibi, özgür bireyler olma niteliğine kavuşturma yolunda çok büyük kazanımlar sağlanmıştır. CHP kadını özgürleştirmek, çevre baskısından ve feodal yapı etkisinden kurtarmak, sosyolojik kökenden kaynaklanan sıkıntıları gidermek için eğitim, kültür yolunda mücadelesini kararlılıklar sürdürecektir.” dedi.