Titanik, 1912’de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştü. Filmlere konu olan bu gemi döneminde bir efsane olsa da yılların geçmesi ile birlikte artık karşımıza çok daha büyük gemiler çıkıyor. Icon of the Seas ise bu konuda zirveyi temsil ediyor.

Royal Caribbean International tarafından üretilen Icon of the Seas, geçtiğimiz günlerde Finlandiya’da ilk test yolculuğuna çıktı. Icon of the Seas, geminin tahrik ve manevra sistemlerini zorlamak için dört günlük bir testten geçti. Brüt tonajı 250 bin 800 olan gemi, ağırlık olarak bir uçak gemisinin 2,5 katı. Yeni ikonik gemi boyut olarak ise efsanevi Titanik’in 5 katı.

Yeni dev, Ocak 2024’te hizmete girdiğinde dünyanın en büyük yolcu gemisi olacak. 5 bin 600 kişiye hizmet edecek olan geminin mürettebat sayısı ise 2 bin 350 olarak belirtiliyor. Toplamda yaklaşık olarak 8 bin kişiye ev sahipliği yapacak gemi, ilk yolculuğa çıkacağı günü bekliyor.

The Washington Post, Erdoğan'ı hedef gösterdi The Washington Post, Erdoğan'ı hedef gösterdi

Icon of the Seas, dünyanın en büyük yolcu gemisi unvanını elinde bulunduran art arda yedinci Royal Caribbean gemisi olacak. Şirketin 2006’da piyasaya sürdüğü Freedom of the Sea de döneminde en büyük yolcu gemisi olarak anılıyordu.